Wystąpienie astmy

Wystąpienie astmy może być poprzedzone lub powikłane ostrym stanem zapalnym dróg oddechowych. Czasami równocześnie z napadem astmy mogą wystąpić objawy alergicznego nieżytu nosa lub pokrzywka.

Napad astmy może mieć rozmaite natężenie – od gwałtownego z nagłym po-czątkiem do bardzo lekkiego. Czas trwania duszności jest również bardzo różny •- od kilku minut do kilkunastu godzin lub jeszcze dłużej. Między napadami duszności, w okresie pozornie bezobjawowym, często występuje duszność wydechowa. O stanie dychawiczym mówimy wtedy, kiedy napady astmy powtarzają się w bardzo krótkich odstępach czasu.

Obraz kliniczny dychawicy oskrzelowej jest charakterystyczny. Początek najczęściej nagły. Dziecko jest blade, niespokojne, budzi się, jeżeli napad występuje w nocy, siada, gdyż łatwiej mu w takiej pozycji oddychać, jest spocone. Oddech ma głośny, słyszalny z daleka. Kaszel może się zjawić od początku, ale najczęściej występuje on 2 – 3 dnia. Wydzielina, którą często chore dziecko od- pluwa, jest gęsta, ciągnąca się. Klatka piersiowa przyjmuje ustawienie wdechowe, żebra ustawiają się prawie poziomo, co powoduje niewielką ruchomość oddechową. Występuje brzuszny tor oddychania. Stwierdza się przyspieszenie czynności serca i oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *