Wsteczne rozpoznanie odry

Wsteczne rozpoznanie odry opieramy na wyglądzie skóry po ustąpieniu wysypki (przebarwienia, „brudna skóra”). Leczenie. Brak jest środków swoiście działających na wirus odry. Duże znaczenie ma właściwe pielęgnowanie chorego dziecka należy pamiętać o wietrzeniu pokoju i nieprzegrzewaniu chorego. Wobec wysokiej gorączki konieczne jest częste pojenie dziecka (płyny mogą być chłodne). Diety specjalnej nie stosuje się.

Powikłania w przebiegu odry (zapalenie płuc, ucha środkowego, dróg moczowych, mózgu) leczymy zgodnie z wskazaniami dla tych chorób. Próby stosowania antybiotyków we wstępnym okresie odry dla. zapobiegania powikłaniom wtórnym bakteryjnym — całkowicie zawiodły nie ma też żadnej wartości leczniczej podawanie w toku odry ganuna-globuliny.

Zapobieganie. Do chwili obecnej zapobieganie odrze ogranicza się do 2 metod: 1 – do kwarantanny wybiórczej w ośrodkach dziecięcych z obowiązkiem natychmiastowego zgłaszania wszystkich przypadków zachorowań do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz 2 – do uodporniania biernego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *