Wirus ospy

Wirus ospy (Poxvirus variolae) i wirus krowianki (Poxvirus officinale) mają niemal identyczną budowę antygenową, ale różne właściwości biologiczne. Wirus ospy jest chorobotwórczy tylko dla człowieka i małpy, na wirus krowianki natomiast wrażliwe są oprócz człowieka prawie wszystkie gatunki zwierząt ssących. W związku z tym wirus krowianki został wykorzystany do wyrobu szczepionki ospowej. Obecnie czynione są próby namnażania wirusa krowianki w hodowli tkankowej. Szczepionka musi być przechowywana na lodzie w temperaturze pokojowej traci bardzo szybko swoją wartość.

Szczepienie przeciw ospie jest Obowiązujące w Polsce w 1 i 7 roku życia, a następnie co 7 lat. Personel służby zdrowia oraz personel linii lotniczych jest szczepiony co 3 lata.

Technika szczepienia. Najlepszym miejscem do szczepienia ospy jest tylno- -boczna powierzchnia ramienia, możliwie wysoko. Szczepi się przeważnie na ramieniu prawym, pozostawiając lewe dla szczepienia BCG. Przed szczepieniem należy skórę w miejscu szczepienia wymyć wodą z mydłem i wysuszyć można użyć do wymycia skóry środków odkażających lotnych, jak eter lub aceton, nie należy natomiast odkażać skóry alkoholem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *