Wielka siła zaraźliwości

Wielka siła zaraźliwości odry tłumaczy nam jej występowanie prawie wyłącznie u dzieci zakażenie następuje tym wcześniej, im częściej dziecko styka się z innymi dziećmi, stąd wcześniejsza zachorowalność w rodzinach o dużej liczbie dzieci, w zakładach dziecięcych. Decyduje o zachorowaniu pierwszy kontakt z chorym na odrę dzieckiem.

Odporność po raz przebytej odrze utrzymuje się przez całe życie. Gzy odra daje wysoką śmiertelność? W krajach europejskich od szeregu lat, przy stałe jednakowej zapadalności, stwierdza się ogromny spadek umieralności z powodu odry. Wynosiła ona w 1961 roku w poszczególnych krajach:

W tych samych krajach w latach 1912-1914 umieralność z powodu odry była 100–150 razy większa. W chwili obecnej odra przestała być chorobą groźną w Europie, zwłaszcza dla dzieci powyżej 2 r. życia – i może stąd nadal słuszna jest nazwa morbilli – mała choroba. W tym samym jednak czasie w krajach pozaeuropejskich choroba ta jest jedną z najgroźniejszych np. w Indiach w 1959 r. zanotowano 84 500 zgonów na odrę. Niezależnie od kraju, odra jest chorobą najbardziej niebezpieczną dla dzieci w wieku między 6 miesiącem a 3 rokiem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *