We krwi obwodowej

Opukiwaniem stwierdza się objawy rozedmy ujawniające się bębenkowym odgłosem opukowym, obniżeniem dolnych granic płuc, zmniejszeniem stłumienia serca. Osłuchiwaniem – bardzo często zaostrzenie szmeru pęcherzykowego, rzadziej osłabienie (przejściowa niedodma). Objawy te mogą być zmienne. Wydech jest wydłużony, w oskrzelach początkowo furczenia i świsty, później i różno- kąlibrowe rzężenia wilgotne.

We krwi obwodowej oraz wydzielinie z nosa, zatok i oskrzeli można znaleźć podwyższoną liczbę komórek kwasochłonnych. Zachowanie się OB i leukocytów nie jest charakterystyczne. Badaniem rtg klatki piersiowej stwierdza się nadmierne upowietrznienie tkanki płucnej, obniżenie dolnych granic płuc oraz zmniejszenie ich ruchomości. Często występuje wzmożony rysunek odoskrzelowy.

W rozpoznaniu różnicowym należy wykluczyć duszność występującą w przebiegu zachłyśnięcia obcym ciałem, niedodmy, z powodu zmian zapalnych w płucach lub oskrzelach, ucisku na oskrzela czy tchawicę powiększonych węzłów chłonnych (gruźlica, ziarnica, białaczka), związaną z chorobami narządu krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *