Wartość gamma-globuliny

W celu wywołania odporności biernej w latach międzywojennych stosowano zapobiegawczo surowicę ludzką – zwykłą lub zagęszczoną po II wojnie światowej rozpoczęto stosowanie gamma-globuliny. Obecnie surowicę ozdrowieńców i inne preparaty z krwi ludzkiej zastąpiono całkowicie gamma-globuliną, ponieważ nie przenosi zakażeń i nie uczula osób Rh ujemnych.

Wartość gamma-globuliny, jako środka służącego do ochrony poszczególnego silnie zagrożonego dziecka, jest niewątpliwie duża. Podana we właściwej dawce i dostatecznie wcześnie chroni dziecko przed zachorowaniem na odrę w około 85% przypadków. Pełny efekt zapobiegawczy osiąga się jedynie przy podaniu gamma-globuliny w ciągu pierwszych 5 dni okresu wylęgania. Podanie preparatu w późniejszych dniach okresu wylęgania może jedynie złagodzić przebieg choroby okres wylęgania złagodzonej odry po gamma-globulinie przedłuża się do 21 dni.

Dawkę zapobiegawczą gamma-globuliny uzależnia się od wagi dziecka, obliczając po 0,25 ml/kg wagi. Nie zaleca się obecnie podawania gamma-globuliny dzieciom starszym i zdrowym (preparat bardzo drogi w produkcji) natomiast wskazane jest jej stosowanie w żłobkach, szpitalach, domach małego dziecka – w celu ochrony dzieci przed dodatkową infekcją w postaci odry i w celu przesunięcia zachorowania na starszy wiek, kiedy przebieg i następstwa tej choroby są mniej groźne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *