W przebiegu gorączki trzydniowej

W przebiegu gorączki trzydniowej rzadko stwierdza się zakażenie jednego dziecka od drugiego, nie stwierdza się epidemii zakładowych (żłobki), natomiast najczęściej chorują na tę chorobę niemowlęta starannie izolowane od środowisk dziecięcych. Gorączka trzydniowa jest chorobą sezonową. Występuje najczęściej wczesną wiosną oraz jesienią. Przypadki sporadyczne zdarzają się na przestrzeni całego roku. Jest to choroba o przebiegu .łagodnym, rokowaniu dobrym. Przechorowanie gorączki trzydniowej daje trwałą odporność.

‚Okres wylęgania choroby wynosi około 7-10 dni, okres zaraźliwości nie jest określony raczej sądzi się, że źródłem zakażenia są dorośli – nosiciele zarazka.

Przebieg kliniczny. Choroba zaczyna się wysoką gorączką (39-40°) i często drgawkami. Czasem towarzyszą chorobie ostre bóle brzucha, biegunka, lekki nieżyt gardła. Na czwarty dzień, czasem o 1-2 dni później, temperatura wraca do normy i na skórze występuje słabo wyrażona wysypka, zwłaszcza na tułowiu. Charakter wysypki jest zmienny – może być o typie odrowym lub płoniczym. Po 24 godzinach wysypka ustępuje bez przebarwień i łuszczenia. Po spadku gorączki dziecko szybko wraca do zdrowia czasem pozostaje jedynie na jakiś czas nieznacznie zwiększona pobudliwość nerwowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *