W miarę postępu choroby

Przebieg kliniczny. Okres wylęgania choroby waha się od 1C dni do 7 miesięcy, najczęściej jednak objawy choroby występują po 1 – 2 miesiącach.

Choroba zaczynać się może złym samopoczuciem, mdłościami, bólem gardła i głowy, brakiem apetytu, bezsennością charakterystyczną cechą jest wystąpienie bólów w okolicy blizny po ranie w miejscu ukąszenia. Powoli po upływie 2-4 dni stan ogólny chorego wyraźnie pogarśza się. Występuje uczucie lęku i strachu, obawa śmierci, ogromna wrażliwość na dźwięk i światło, przeczulica skóry. Odruchy ścięgniste i mięśniowe ulegają wzmożeniu, wzrasta również napięcie mięśniowe. Tętno staje się przyspieszone, podnosi się ciepłota ciała, występuje łzawienie i ślinotok.

W miarę postępu choroby występuje stan podniecenia. Wzrasta nerwowość chorego – zaczyna mówić sam ze sobą, nie może znaleźć sobie miejsca narasta stan lęku z próbami ucieczki, narasta również pobudzenie ruchowe z drapaniem skóry, z szarpaniem i darciem bielizny. Wreszcie występuje najbardziej charakterystyczna cecha dla wścieklizny: wodowstręt związany z bardzo bolesnymi kurczami mięśni jamy ustnej, gardła i krtani, występującymi początkowo przy piciu, następnie na sam widok wody. Mogą wystąpić również skurcze spastyczne mięśni oddechowych, drżenie mięśniowe, drgawki kloniczno-toniczne. Oddech staje się męczący, nierówny, często przerywany. Pojawia się sinica twarzy. Najczęściej w trzecim dniu okresu pobudzenia następuje zgon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *