W czasie opanowywania nadczynności tarczycy

Leczenie. Nie znamy leczenia przyczynowego choroby Graves-Basedowa. Ponieważ główne objawy choroby zależą od hipertyroksynemii, leczenie skierowane jest z konieczności przeciwko samej tarczycy. U dzieci stosuje się w tym celu leki przeciwtarczycowe i subtotalną tyreoidektomię. Leczenie jodem radioaktywnym nie jest zalecane u dzieci i młodzieży, ze względu na możliwość działania rakotwórczego i znaczną częstość trwałej hipotyreozy.

Zarówno metoda farmakologiczna, jak i chirurgiczna mają swoje zalety i wady. Należy zacząć od próby leczenia farmakologicznego. Najczęściej używane są pochodne tiomocznika i imidazolu: Propyltiouracil i Metizol. Hamują one wcielanie jodu w związki organiczne, zmniejszając w ten sposób syntezę hormonów tarczycy. Propylotiouracyl podaje się w dawce 100-150 mg trzy razy dziennie, a Metizol w dawce dziesięciokrotnie mniejszej. Po 2-4 tygodniach, kiedy możliwa jest ocena reakcji na leczenie, dawkę można zmniejszyć lub zwiększyć.

W czasie opanowywania nadczynności tarczycy gruczoł .może powiększyć się, a wytrzeszcz nasilić. Zaleca .się równoczesne podawanie małych dawek suszonej tarczycy. Z reguły pacjenci wymagają też. podawania leków uspokajających. Korzystne efekty daje stosowanie guanetydyny (Ismelin) lub propranololu, ze względu na antykatecholaminowy skutek ich podawania. W przełomie tarczycowym dobre wyniki daje stosowanie glukokortykosterydów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *