W celu ograniczenia

W zwalczaniu epidemicznego zapalenia wątroby główna rola przypada niewątpliwie gamma-globulinie. Zastosowana natychmiast po kontakcie w dawce 0,03/kg wagi daje skuteczną ochronę przed zachorowaniem na okres paru miesięcy podana późno, po 6 dniu od chwili kontaktu nie chroni przed zachorowaniem. Mechanizm działania gamma-globuliny w wirusowym zapaleniu wątroby nie został jeszcze wyjaśniony.

W celu ograniczenia zachorowali szerzących się drogą pozajelitową należy przestrzegać: 1. Odpowiedniej kontroli dawców krwi i dawców gamma-globulin leczniczych. 2. Odpowiednio dokładnej sterylizacji igieł, strzykawek. Jest to

W zapobieganiu wszczepiennemu zapaleniu wątroby podstawowe zagadnienie w walce z serum hepatitis. Zwykłe gotowanie w wodzie (100° przez 15 minut) nie niszczy wirusa. Najlepiej wyjaławia się igły i strzykawki w autoklawie przy 120° przez 15 minut. W tych warunkach wirus ulega zniszczeniu. W razie braku autoklawu – dobrze przepłukane strzykawki i igły w wodzie, a następnie w 2-5 % roztworze fenolu, gotować przez 30 minut. Nie ma jednak wtedy pewności, że wirus zginął.

W zapobieganiu wszczepiennemu zapaleniu wątroby gamma-globulina nie odgrywa żadnej roli. Należy jednak stwierdzić, że do chwili obecnej stosowane sposoby zwalczania wirusowego zapalenia wątroby nie pozwoliły jeszcze na osiągnięcie długotrwałych i pewnych wyników. Będzie to prawdopodobnie możliwe dopiero po wyhodowaniu wirusa i po uzyskaniu swoistej szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *