Uodpornienie czynne

U pacjenta, u którego naruszona jest ciągłość tkanek, należy liczyć się z możliwością zakażenia tężcem i w uzasadnionym przypadku zastosować swoiste postępowanie przeciwtężcowe.

Uodpornienie czynne polega na wykonaniu serii wstrzyknięć podskórnych szczepionki przeciw wściekliźnie dopuszczonej do stosowania na terenie kraju. W Polsce stosowana jest obecnie szczepionka Semple’a, która jest zawiesiną mózgu królików zakażonych ustalonym zarazkiem wścieklizny. Zawiera ona zabity zarazek wścieklizny. Jednorazowa dawka szczepionki wynosi 2 ml. Szczepionkę należy stosować co najmniej przez 14 dni (często do 20 dni) codziennie, potem podać dwie dawki przypominające: jedną po 10 dniach, drugą po 20 dniach od zakończenia cyklu wstrzyknięć.

Ciężkie przypadki pokąsań wymagają zastosowania surowicy bądź gamma- -globuliny przeciwko wściekliźnie, łącznie z cyklem szczepień. Przy braku możliwości zastosowania surowicy bądź gamma-globuliny przeciwko wściekliźnie należy zastosować podwójne dawki szczepionki (4 ml).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *