Twórcą szczepionki przeciwbłoniczej jest Ramon

W 1890 r. Behring i Kitasato wykrywają substancję przeciwjadową w surowicy zwierząt, którym podają narastające dawki jadu błoniczego. Zastosowanie praktycznie tego spostrzeżenia przez Rouxa, Nocarda i Martina pozwala na wyprodukowanie surowicy przeciwbłoniczej.

Twórcą szczepionki przeciwbłoniczej jest Ramon (1924 r.). Na przestrzeni lat szczepionka ta uległa różnym udoskonaleniom, ale jej podstawowe założenie pozostało aktualne do dnia dzisiejszego. W Polsce autorem pomysłu i pierwszych prób uodporniania ludzi przeciw błonicy był Szymon Dzierzgowski (1909 r.).

Etiologia. Maczugowce błonicy mogą spowodować chorobę jedynie wtedy, gdy są zdolne do rozmnażania się na śluzówce lub skórze i gdy mają możliwości wytwarzania swoistego jadu – egzotoksyny. Dlatego też maczugowce błonicy podzielono na dwie grupy: na szczepy wytwarzające jad i na szczepy nie wytwarzające jadu (zjadliwe i niezjadliwe). Prócz tego wyodrębnia się trzy typy maczugowca błonicy: gravis, mitis i intermedius. Każdy z wymienionych powyżej typów posiada liczne odmiany serologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *