Stosowanie kortykosterydów

-3. Stosowanie kortykosterydów. Sposób ich działania w reakcji alergicznej nie jest ostatecznie poznany. Wiadomo, że hamują’one wydzielanie endogennej histaminy, zwiększają czynność histaminazy ustrojowej. Działając antyanabolicznie, zmniejszają poziom immunoglobulin, a więc i przeciwciał. Uszczelniają poza tym i wzmacniają błonę komórki atakowanej przez przeciwciało, utrudniając wyzwalanie się mediatorów.

-4. Stosowanie antybiotyków w alergii bakteryjnej jest również leczeniem przyczynowym. Bardzo istotną rzeczą jest dobór odpowiedniego antybiotyku, właściwej dawki oraz ustalenie czasu trwania kuracji. Należy również uwzględnić problem alergii na leki. Nie powinno się stosować bez istotnych wskazań penicyliny, która charakteryzuje się dużym współczynnikiem alergizacji. Przed jej zastosowaniem obowiązuje dokładne zebranie wywiadów dotyczących jej tolerancji, jeżeli była już stosowana i wykonanie próby skórnej sprawdzającej wrażliwość dziecka na penicylinę.

Leczenie objawowe (ergotropowe), które polega na likwidowaniu objawów, często bardzo dokuczliwych, a czasami groźnych dla życia, jest również bardzo ważne. Do środków ergotropowych należą leki przeciwhistaminowe, sympatyko- mimetyczne (adrenalina i jej pochodne), rozkurczające, uspokajające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *