RÓŻYCZKA

Różyczka jest chorobą zakaźną i zaraźliwą o przebiegu zwykle łagodnym cha-rakteryzuje się bladoróżową wysypką i zapaleniem węzłów chłonnych, szczególnie na potylicy i za uszami objawom tym może towarzyszyć podwyższenie ciepłoty.

Do 1941 r. choroba ta uchodziła za łagodną, nie budziła więc specjalnego za-interesowania dopiero spostrzeżenia Gregga, Swana i współpr. przeprowadzone w Australii (1941 r.) wykazały po raz pierwszy, że różyczka jest chorobą groźną dla kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży ze względu na możliwość następowych wad wrodzonych u jej dziecka. Po I trymestrze ciąży różyczka przestaje być groźna dla płodu. Ocena częstości występowania wad wrodzonych jest bardzo trudna rozbieżność danych poszczególnych statystyk jest ogromna (od 10 do 90%).

Wady wrodzone występujące u płodu dotyczą najczęściej serca, następnie gałki ocznej (zaćma, zez), narządu słuchu i innych narządów (mózgu, płuc, kości, wątroby, śledziony), krwi (małopłytkowość, skaza krwotoczna). Wady wrodzone ujawnić się mogą w późniejszym okresie życia dziecka. Różyczka u matki w pierwszych 3 miesiącach ciąży prowadzić również może i do śmierci płodu. Większość dzieci urodzonych z wadami wrodzonymi umiera w pierwszym roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *