Rozpoznanie pierwotnego zakażenia herpes simplex

Rozpoznanie pierwotnego zakażenia herpes simplex nie może być ustalone najczęściej bez pomocy badań laboratoryjnych (izolowanie wirusa) w oparciu o objawy kliniczne możemy rozpoznać jedynie zapalenie opryszczkowe jamy ustnej i dziąseł, i to nie zawsze.

Rokowanie. Zespoły kliniczne wywołane pierwotnym zakażeniem herpes simplex przebiegają najczęściej pomyślnie i kończą się całkowitym powrotem do zdrowia. Jednak u dzieci małych, szczególnie u noworodków i niemowląt młodych, zwłaszcza u wcześniaków, zakażenie tym wirusem przebiegać może bardzo ciężko, dając obraz choroby uogólnionej, niejednokrotnie kończącej się zgonem.

Postać nawrotowa występuje u osób posiadających już na początku choroby wysokie miano przeciwciał, występuje w powtarzających się rzutach z objawami

Opryszczkę zapowiada świąd wyłącznie miejscowymi. Może mieć najrozmaitsze umiejscowienie, zwykle na granicy skóry i błon śluzowych przy nawrotach występuje stale w tej samej okolicy ciała. Postać nawrotowa występuje najczęściej pod postacią zmian pęcherzykowych umiejscowionych na wargach (herpes labialis).

Opryszczkę zapowiada świąd lub pieczenie wkrótce na lekko zaczerwienionej i obrzękłej skórze pojawia się grupa pęcherzyków (rzadziej kilka grup) wielkości 2-3 mm. W przeciwieństwie do półpaśca pęcherzyki nie posiadają wgłębień treść pęcherzyka jest początkowo przejrzysta, następnie staje się ropna, wreszcie pęcherzyk pokrywa się strupem okoliczne węzły chłonne są najczęściej powiększone. Opryszczka ustępuje bez śladu po upływie 6-7 dni.

Wystąpienie opryszczki wywołać mogą choroby gorączkowe o różnej etiologii, zwłaszcza przebiegające z gwałtownymi dreszczami i szybkim wzrostem gorączki, np. meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pneumokokowe zapalenie płuc opryszczka nie występuje prawie nigdy w przebiegu duru brzusznego, gruźlicy. Leczenie. Nie znamy leku wpływającego na przebieg zakażenia wirusem herpes simplex.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *