Przebieg odczynu poszczepiennego

Techniką szczepienia obecnie w Polsce powszechnie przyjętą jest metoda wie-lokrotnych ucisków skóry. Na dobrze napiętą skórę ramienia umieszcza się kroplę szczepionki, a następnie w tym miejscu uciska się skórę (przy pierwszym szczepieniu 10 razy, przy następnych do 30) bocznym końcem wyjałowionej igły do zastrzyków. Miejsce szczepienia pozostawiamy do wyschnięcia na 10-15 minut, nie przykrywamy go następnie żadnym opatrunkiem ani ochraniaczem i zapewniamy swobodny dostęp powietrza.

Przebieg odczynu poszczepiennego przy pierwszorazowym szczepieniu (primovaccinatio) jest następujący: po przejściowym przekrwieniu skóry w miejscu szczepienia (odczyn urazowy, nieswoisty) objawy miejscowe cofają się i dopiero koło 3-4 dnia pojawia się w tym miejscu grudka następnie z grudki tej tworzy się stopniowo pęcherzyk o treści napierw surowiczej, potem ropnej, rosnący stale w dniach następnych dookoła pęcherzyka pojawia się typowe stwardnienie otoczone rąbkiem zaczerwienionej skóry.

Okóło 6-7-8 dnia po szczepieniu może wystąpić’ gorączka, złe samopoczucie, stan zapalny najbliższych węzłów chłonnych, powiększenie śledziony, czasem przejściowe przekrwienie skóry (rash). Po 2-3 dniach gorączka zwykle mija, pęcherzyk jednak nadal się powiększa, a następnie zapada lejkowato i stopniowo przysycha, przekształcając się w strup mocno przylegający do podłoża. Po 2-4 tygodniach strup ten odpada, pozostawiając trwałą bliznę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *