Przebieg choroby

Przebieg kliniczny. Choroba zaczyna się ostro od wysokiej gorączki, bólów głowy, wymiotów, objawów nieżytowych górnych dróg oddechowych, silnych bólów krzyża. Po upływie 2-3 dni na skórze występuje rumieniowata wysypka, umiejscowiona głównie w dolnej części brzucha i na wewnętrznych powierzchniach ud („majteczki”). W 3-4 dniu choroby gorączka się obniża, a następnego dnia powraca ponownie do pierwotnie wysokiego poziomu. Teraz dopiero rozpoczyna się prawdziwy okres wysypkowy. Wysypka pojawia się na twarzy i na błonie śluzowej jamy ustnej, po czym obejmuje całe ciało, zazwyczaj symetrycznie, z tym że najobficiej występuje na twarzy i obwodowych częściach kończyn (dłonie, stopy). Wysypka początkowo plamisto-grudkowa po 2-3 dniach przekształca się w pęcherzyki, które ulegają zropieniu, dając w końcu strupki silnie trzymające się podłoża. O ile choroba kończy się pomyślnie, strupki odpadają, pozostawiając w skórze głębokie ubytki („dzioby”).

Przebieg choroby może mieć różne nasilenie – od postaci łagodnych do bardzo ciężkich. U osób szczepionych z zachowaną częściowo odpornością przebieg choroby może być zmodyfikowany i złagodzony (variolois).

Do postaci najcięższych zaliczamy ospę zlewną z tendencją do zlewania się wykwitów oraz tzw. czarną ospę, w której następują wylewy krwawe do pęcherzyków. Przebieg ospy może być zaostrzony przez zakażenie bakteryjne. Przeciętnie okres choroby – aż do przyschnięcia i odpadnięcia strupków – trwa około 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *