Powikłania w przebiegu odry

Powikłania w przebiegu odry mogą być wywołane przez wirus odry lub częściej przez dodatkowe zakażenia bakteryjne. U dzieci powyżej 4-5 łat odra przebiega przeważnie bez powikłań u młodszych (1-3 lata) często do podstawowej choroby dołączają się powikłania bakteryjne atakujące przede wszystkim narząd oddechowy.

Jeżeli po spadku gorączki (w okresie wysypkowym) wraca ona ponownie, należy spodziewać się powikłań, w pierwszym rzędzie zapalenia płuc, następnie zapalenia ucha środkowego, zapalenia dróg moczowych, zapalenia krtani (krup odrowy). Zapalenie płuc przebiega ciężko. Może się ono z kolei wikłać ropnym zapaleniem opłucnej, ropniami płuc (gronkowce) itd. Zapalenie mózgu w przebiegu odry zaliczamy do najcięższych powikłań – daje ono wysoki odsetek śmiertelności, a w razie nawet pomyślnego zejścia choroby co do życia, prowadzić może czasem do trwałych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Na szczęście jest to powikłanie rzadkie. Do powikłań w przebiegu odry zaliczamy również zapalenie wyrostka robaczkowego występuje bardzo rzadko, ale należy pamiętać o tej możliwości.

Rozpoznanie. W okresie zwiastunów można napotkać często bardzo duże trudności rozpoznawcze. Objawy nieżytowe górnych dróg oddechowych i gorączka występują również w grypie, jednak stwierdzenie plamek Fiłatowa-Ko- plika i wysypki na błonie śluzowej jamy ustnej (enanthema) usuwa wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *