Opryszczkowe zapalenie rogówki

Podobna do ospowej wysypka Kaposiego umiejscawia się na’ skórze uszkodzonej przewlekłymi zmianami zapalnymi lub zmianami wypryskowymi. Choroba zaczyna się nagłym wzrostem ciepłoty do 39-40° i wystąpieniem na uszkodzonej uprzednio skórze licznych skupisk dość dużych pęcherzyków. Wysoka gorączka, silne rozdrażnienie dziecka, uporczywe swędzenie i bolesność skóry objętej zmianami pęcherzykowymi, utrzżymują się przez okres 7-10 dni. W dalszym przebiegu choroby w Okresie następnych 7-10 dni ciepłota spada, pęcherzyki pokrywają się strupkami, strupki odpadają i skóra powraca do stanu prawidłowego. Najczęściej zejście choroby jest pomyślne, przypadki śmiertelne zdarzają się wyjątkowo rzadko. Ospopodobna wysypka Kaposiego trudna jest do odróżnienia od wyprysku po szczepieniu wirusem krowianki. Ułatwiają różnicowanie wywiady i fakt, że zakażenie wirusem herpes simplex daje na ogół łagodniejszy przebieg oraz słabszy odczyn gorączkowy, a pęcherzyki są drobniejsze.

Opryszczkowe zapalenie rogówki i spojówek może obejmować tkanki po-wierzchniowe lub głębokie struktury oka. Tworzą się pęcherzyki, owrzodzenia. Najczęściej zmiany występują jednostronnie towarzyszy tym zmianom obrzmienie węzłów chłonnych podżuchwowych. Niekiedy- sprawa chorobowa utrzymuje się przez szereg miesięcy, upośledzając znacznie zdolność widzenia.

Zapalenie opryszczkowe mózgu i opon mózgowo-‚rdzeniowych klinicznie zbliżone jest do innych zapaleń ośrodkowego układu nerwowego o etiologii wirusowej. Choroba ta może przebiegać ze zmianami opryszczkowymi na skórze i błonach śluzowych lub bez tych zmian. Zapalenie opryszczkowe mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej przebiega ciężko i w większości przypadków kończy się zejściem śmiertelnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *