Opryszczkowe zapalenie gardła Herpangina

mózgowych, niezróżnicowane stany gorączkowe (nieraz z biegunką — typ A), szczególnie w okresie lata. Do ściśle wyodrębnionych i dobrze poznanych jednostek chorobowych zaliczamy opryszczkowe zapalenie gardła, chorobę bornholmską oraz zapalenie mózgu i mięśnia sercowego noworodków.

Opryszczkowe zapalenie gardła Herpangina. Pharyngitis vesicularis. Pharyngitis aphiosa Chorobę wyodrębnił w 1920 r. Zahorsky, a w 1950 r. schorzenie to powiązano etiologicznie z wirusem Coxsackie z grupy A. Jest to jedno z dość częstych schorzeń u dzieci, występujące głównie w okresie letnim. Może wystąpić w postaci epidemicznej.

Choroba zaczyna się ostro wzrostem ciepłoty do 38-39° mogą wystąpić wymioty, a nawet i drgawki. Po kilku godzinach na lukach podniebiennych i na podniebieniu miękkim spostrzega się drobne plamki o cechach wybroczyn oraz drobne grudki i pęcherzyki, a następnie w tych samych miejscach kilka powierzchniowych owrzodzeń o szarawym dnie, otoczonych czerwoną obwódką. Owrzodzenia te goją się po kilku dniach. Gorączka obniża się zwykle po 3 dniach, a w 4 dniu choroby ustępują zwykle wszystkie inne objawy chorobowe. W zakresie badań laboratoryjnych brak odchyleń od normy. Przebieg choroby jest zwykle łagodny, powikłań nie widuje się. W następstwie przebytej choroby występuje odporność utrzymująca się przez cale życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *