Okres wylęgania influenzy

Okres wylęgania influenzy trwa 1-2 dni, zaraźliwość 1-5-7 dni. Zapadalność na grypę wynosi około 30-34%, śmiertelność – około 3-5% i wyżej, zależnie od złośliwości epidemii.

Patogeneza. Zakażenie grypą następuje drogą kropelkową lub pyłową. Wirusy są wydalane przez chorych ludzi na zewnątrz przy kaszlu i kichaniu. Wrotami zakażenia są drogi oddechowe. Wirus wchłonięty z powietrza osadza się na śluzówce górnych dróg oddechowych, tu się adsorbuje i po enzymatycznym rozłożeniu receptorów przenika do wnętrza nabłonków, gdzie zaczyna się na- mnażać. Nabłonki oddechowe ulegają obumarciu, co stwarza dogodne warunki dla wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Przebieg kliniczny. Początek choroby jest zwykle nagły zjawiają się objawy ogólne, a więc gorączka średnio lub bardzo wysoka, dreszcze, bóle głowy, ogólne rożbicie i osłabienie, bóle mięśniowe. Później występują objawy nieżytu górnych dróg oddechowych: drapanie w gardle, kichanie, chrypka oraz silne przekrwienie spojówek oczu. Szybko dołącza się kaszel, początkowo suchy (czasami przypominający krztuścowy), później wilgotny. Nieżyt nosa bywa najpierw suchy, połączony z kichaniem, później śluzowo-ropny. Może wystąpić krwotok z nosa. Tętno jest częste, słabo napięte, tony serca nieraz głuche. Pojawia się

Powikłania w przebiegu grypy znaczne ogólne osłabienie i wyraźny spadek łaknienia trwający kilka dni, nawet po spadku gorączki. U dzieci małych grypa może przebiegać z drgawkami mogą się dołączyć również wymioty i biegunka.

We krwi stwierdza się najpierw leukocytozę z neutrofilią, później leukope- nię z limfocytozą. Opadanie krwinek jest przyspieszone.

Powikłania w przebiegu grypy wywołane są najczęściej Wtargnięciem do ustroju innych zarazków poprzez uszkodzoną przez wirus influenzy błonę śluzową do najczęstszych powikłań należy zaliczyć zapalenie płuc. U dzieci małych częstym również powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *