ODRA

Odra jest ostrą chorobą wirusową o wysokiej zaraźliwości i o światowym zasięgu charakteryzuje się gorączką, zapaleniem błon śluzowych oraz gru- hoplamistą wysypką.

Etiologia. Odrę wywołuje wirus wyodrębniony w 1954 r. przez Endersa i Peeblesa. Najdogodniejszym podłożem dla hodowli tego wirusa jest tkanka nerkowa ludzka lub małpia.

Epidemiologia. Odra występuje endemicznie, dając wyraźnie wyższą liczbę zachorowań co IV2-2 lata. Źródłem zakażenia jest chory człowiek brak jest dowodów na to, ażeby istniało nosicielstwo wirusa odry. Chory zakaża drogą kropelkową: przy mówieniu, kichaniu, kaszlu. Poza ustrojem ludzkim wirus szybko ginie jest bardzo nietrwały. Przeniesienie zarazka poprzez sprzęt, bieliznę, może nastąpić jedynie na krótką odległość. Gdy dziecko leczy się w warunkach domowych, matka może uczęszczać do pracy, nawet jeżeli zatrudniona jest w zbiorowiskach dziecięcych,

Wrażliwość na zakażenie jest powszechna o ile „wywietrzy się” parominutowym spacerem. Zrozumiałą jest rzeczą, że izolowanie dziecka w osobnym pokoju nie chroni pozostałych w rodzinie dzieci przed zachorowaniem na odrę Najbardziej zaraźliwy jest okres zwiastunów (3-4 dni przed wysypką) natomiast zaraźliwość szybko mija – w ciągu 2-3 dni od początku wysypki.

Wyjątkowo, w przebiegu schorzeń układowych (białaczka, ziarnica złośliwa), może wystąpić długotrwałe nosicielstwo wirusa odry. W okresie powikłań odrowych (zapalenie płuc, uszu, mózgu) dziecko nie jest zaraźliwe dla otoczenia.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wskaźnik zaraźliwości jest bliski 100%. Wrażliwość na zakażenie jest powszechna. Jedynie niemowlęta do 4 względnie do 6 miesiąca życia posiadają przejściową odporność, którą otrzymują od matki (jeżeli chorowała na odrę) na drodze łożyskowej. Dowodem tego są masywne epidemie odry, np. na Wyspach Owczych, gdy dochodzi do zakażenia wirusem odry ludności nie kontaktującej się z tym zarazkiem od wielu lat. W zasadzie więc każdy człowiek musi przechorować odrę (do 6-7 r. życia 60%, do 15 r. życia 95% zachorowań).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *