Odczulanie swoiste

-2. Odczulanie swoiste – wprowadzanie do ustroju małych dawek alergenu, które powodują powstanie tzw. przeciwciał blokujących. Te, łącząc się z antygenem, hamują jego odczyn z reaginami. Łączenie się antygenu z przeciwciałem blokującym przebiega bezobjawowo, gdyż nie uczynnia procesów biochemicznych wyzwalających mediatory. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w odczynach wczesnych. Odczulanie tego rodzaju powstaje też w warunkach naturalnych.

Według wielu autorów efekt odczulania zależy w dużym stopniu od drogi wprowadzenia antygenu. Powinno się stosować jak najbardziej bezpośredni kontakt z narządem wstrząsowym.

Odczulanie polega na podawaniu wzrastających ilości antygenu. Pierwsza dawka powinna wywołać tylko minimalne objawy ze strony narządu wstrząsowego. Odstępy między poszczególnymi dawkami wynoszą najczęściej 4-6 dni. W czasie odczulania należy chronić dziecko przed naturalnym kontaktem z alergenem, gdyż te dodatkowe ekspozycje są najczęstszą przyczyną niepowodzeń leczniczych. Istnieje wiele schematów odczulania. Leczenie tą metodą należy stosować przez kilka miesięcy lub dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *