Objawy kliniczne

Objawy kliniczne wstrząsu zależą od tego, jaka tkanka lub narządy zostały przede wszystkim dotknięte. W związku z tym objawy i przebieg wstrząsu mogą być różne. W niektórych przypadkach już w kilka sekund po wprowadzeniu antygenu dochodzi do spadku ciśnienia i zapaści hemodynamicznej. W mniej ostrej reakcji mogą dominować zmiany w skórze pod postacią pokrzywki i obrzęków umiejscowionych przede wszystkim na twarzy, rzadziej w okolicach krtani. Występują wtedy zaburzenia czynności oddechowej różnego stopnia, aż do uduszenia włącznie. Może dołączyć się również kurcz oskrzeli, dając obraz ciężkiego napadu dychawicy oskrzelowej. W innych przypadkach mogą dominować zaburzenia ze strony centralnego układu nerwowego w postaci drgawek, utraty przytomności.

Objawy kliniczne choroby posurowiczej mogą wystąpić już po kilku minutach od wprowadzenia antygenu lub nawet po kilku czy kilkunastu dniach. Manifestują się pokrzywką, obrzękami (najczęstsza lokalizacja – twarz, stawy), bólami stawów i bólami głowy. Czasami, ale rzadko, występują drgawki lub nawet śpiączka, spowodowana stanem obrzękowym mózgu. Zwykle są powiększone i bojesne węzły chłonne, szczególnie tej okolicy, gdzie była wykonana iniekcja. Czasami może się dołączyć kurcz oskrzeli, powodując duszność o typie astmy oskrzelowej.

Leczenie. Postępowanie lecznicze we wstrząsie alergicznym powinno być na-tychmiastowe i energiczne. W okolicę miejsca iniekcji czy ukąszenia należy podać adrenalinę (1 : 1000) w dawce 0,2 -0,5 ml. Wstrzyknięcia należy powtarzać co 10 – 20 minut w zależności od wskazań. Równocześnie należy podać dożylnie lek antybistaminowy (np. Thenalidin + calcium) w dawce 1 mg/kg wagi ciała thenalidinu oraz dołączyć wlew kroplowy z 5°/o glukozy z hydrokortyzonem (2-5 mg/kg). W skłonności do spadku ciśnienia należy podać noradrenalinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *