Objawy kliniczne

Objawy kliniczne. Choroba rozpoczyna się od pojawienia się na skórze drobnych, różowych plamek, bezładnie rozrzuconych na ciele. Na tych plamkach (nie. wszystkich) pojawiają się pęcherzyki o zawartości przezroczystej („perełki”) stopniowo zawartość pęcherzyków mętnieje i pęcherzyki te zapadają się lejkowato. Następnie przysychając, pęcherzyki tworzą strupki dość mocno trzymające się podłoża. Po ich odpadnięciu powstają blizenki (czasem z brązową obwódką) – toteż po 3-4- dniach choroby mamy na skórze różne stadia rozwoju pęcherzyków (barwny obraz).

Jak już wyżej było podane, rozrzut pęcherzyków jest bezładny („jak gwiazdy na niebie”), przy czym gęściej występują one na tułowiu niż na twarzy i kończynach. Przebieg gorączki jest zmienny zdarza się, że dziecko prawie nie gorączkuje. Wysokość gorączki nie przemawia za ciężkim przebiegiem ospy wietrznej, podobnie jak gęstość wysiewu. Y/ysiew pęcherzyków ospy wietrznej może objąć również i śluzówki, zwłaszcza jamy ustnej.

Ospa wietrzna, występując równocześnie z innymi chorobami, nie pogarsza ich biegu groźna jest jedynie u dzieci z białaczką: daje wtedy często szybkie zejście śmiertelne przy objawach skazy krwotocznej. Przed wystąpieniem wykwitów, czasem równocześnie z pojawieniem się pęcherzyków ospowych, pojawia się na skórze wysypka typu płoniczego (rash), która szybko mija.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *