Objawy chorobowe

Objawy chorobowe wywołane adenowirusami można ująć w pewne postacie kliniczne: Schorzenia dróg oddechowych o charakterze epidemicznym powikłane często zapaleniem płuc. U dzieci stwierdza się się zwykle: wysoką gorączkę, męczący kaszel z niewielką ilością wydzieliny, chrypkę, często wymioty i podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych objawom tym towarzyszy najczęściej powiększenie śledziony. Obraz radiologiczny płuc wykazuje poszerzenie wnęk oraz w dolnych polach płuc zacienienia pasmowato-plamiste o niewyraźnych granicach. Zmiany te ustępują bardzo wolno, na przestrzeni tygodni.

Ostry nieżyt spojówek, krtani i gardła o charakterze epidemicznym. Okres wylęgania wynosi zwykle 5-10 dni dziecko czuje się źle, jest osłabione, skarży się na bóle głowy, gardła, mięśni mogą towarzyszyć tym objawom wymioty i biegunka. Spojówki i gardło są silnie przekrwione w obrębie spojówki powiekowej i gałkowej stwierdza się drobne ziarnistości, czasem wynaczynienia do- spojówkowe. Węzły chłonne podszczękowe, a często i szyjne ulegają znacznemu obrzmieniu. Z powikłań notuje się często zapalenie ucha środkowego.

Zapalenie rogówki i spojówki o charakterze epidemicznym. W tej postaci objawami wstępnymi są: zapalenie spojówek z rzekomobłoniastymi nalotami oraz powiększenie węzłów chłonnych podszezękowych w dalszym przebiegu zakażenia dochodzi do zapalenia rogówki. Objawy zapalne mogą się utrzymywać przez szereg miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *