Obecnie dostępna jest w Polsce końska surowica

Obecnie dostępna jest w Polsce końska surowica odpornościowa produkcji Instytutu Pasteura (Francja) oraz gamma-globulina przeciw wściekliźnie produkcji ZSRR, uzyskiwana z surowicy końskiej.

W razie wystąpienia silnej reakcji poszczepiennej ogólnej, zwłaszcza ze strony ośrodkowego układu nerwowego, należy szczepienie chwilowo przerwać i niezwłocznie hospitalizować dziecko w oddziale zakaźnym. Powikłania ze strony centralnego układu nerwowego występują najczęściej z końcem 2 i na początku 3 tygodnia szczepień.

Podczas szczepień przeciw wściekliźnie oraz w ciągu dwóch miesięcy od ich zakończenia przeciwwskazane jest stosowanie innych szczepień zapobiegawczych. W przypadku zachorowania na ostrą chorobę zakaźną dziecko poddane szczepieniu powinno być hospitalizowane i już na terenie szpitala zakaźnego powinny być prowadzone dalsze szczepienia.

Sposób zapobiegawczego postępowania przeciw wściekliźnie zależy od charakteru ekspozycji i zachowania się podejrzanego zwierzęcia. Poniżej podane są wytyczne postępowania zapobiegawczego u osób za-grożonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *