MONONUKLEOZA ZAKAŹNA

Mononukleoza zakaźna jest chorobą zakaźną o małej zaraźliwości. Charakteryzuje się najczęściej gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, śledziony i wątroby, stanem zapalnym gardła i migdałków oraz typowymi zmianami morfologicznymi i serologicznymi krwi. Schorzenie to cechuje niezwykła różnorodność objawów klinicznych.

Mononukleozę zakaźną opisał pierwszy Pfeiffer w 1889 r. pod nazwą „gorączki gruczołowej”. Etiologia. Mononukłeoza zakaźna jest chorobą wywołaną prawdopodobnie przez zarazek przesączalny o szczególnym powinowactwie do tkanki siateczkowo- -śródbłonkowej i chłonnej. Wirus mononukleozy zakaźnej nie został jednak dotąd wyizolowany.

Epidemiologia. Mononukłeoza zakaźna występuje endemicznie na całym świecie może również dawać małe ogniska epidemiczne — rodzinne, szkolne, w internatach. Mononukłeoza zakaźna jest chorobą sezonową występuje głównie wczesną wiosną i jesienią. Na mononukleozę zakaźną chorują przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (5-12 lat) rzadko chorują na tę chorobę niemowlęta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *