Leczenie i zapobieganie

Często wskutek drapania dołączają, się zmiany ropne. Stwierdza się wtedy powiększenie i bolesność węzłów chłonnych, często powiększenie śledziony. Przyczyną wyprysku w wieku niemowlęcym bywa najczęściej czynnik pokarmowy, w późniejszym wieku alergen wdychany, bakteryjny, kontaktowy.

Leczenie i zapobieganie polega na wykluczeniu z pożywienia dziecka alergizujących pokarmów (jajek, czekolady, truskawek, ryb). Zaleca się również jak najdłużej stosować karmienie piersią -• zamiast sztucznych mieszanek mlecznych, unikanie ubrania z wełny, unikanie kurzu, infekcji. Bardzo często dobroczynny wpływ mają promienie pozafiołkowe, kąpiele w wodzie morskiej. Dziecko z wypryskiem nie może być szczepione przeciwko ospie, nie ma natomiast przeciwwskazań do innych szczepień.

Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków uspokajających (działanie przeciwświądowe), antybisłaminowych. Należy pamiętać, że leki przeciwhista- minowe stosowane miejscowo mogą mieć działanie uczulające. Miejscowo należy stosować leki działające przeciwzapalnie (roztwór płynu Burowa) i łagodne leki przeciwbakteryjne, w cięższych infekcjach – antybiotyki. Bardzo korzystnie działają preparaty kory nadnerczy, które w zależności od rozległości zmian należy podawać miejscowo lub ogólnie. W stosunku do każdego leku może wystąpić jednak przyzwyczajenie i działanie leku ulega znacznemu osłabieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *