CYTOMEGALIA – CHOROBA WTRĘTOWA

Cytomegalia, nazywana również wirusowym schorzeniem gruczołów ślinowych, występuje prawie wyłącznie u noworodków i niemowląt do 4 miesiąca życia charakteryzuje się powiększeniem wątroby i śledziony, żółtaczką, niedokrwistością hemolityczną oraz zazwyczaj skazą krwotoczną.

Etiologia. Cytomegalia jest chorobą wywołaną przez wirus, wyizolowany po raz pierwszy ze ślinianki zmarłego na tę chorobę noworodka. Wirus łatwo na- mnaża się w hodowli ludzkich fibróblastów. Komórki zakażone tym wirusem charakteryzują się dużymi rozmiarami i obecnością wtrętów tak w jądrze, jak i w cy- toplazmie. Komórki te, tzw. olbrzymie, mają wielkość 30-40 mikronów w środku jądra wtręty otoczone są przejrzystą warstwą (komórki o wyglądzie „sowiego oka”). W przebiegu choroby wtrętowej komórki olbrzymie stwierdzić można w osadzie moczu lub w treści żołądkowej, co potwierdza rozpoznanie tej choroby. Badaniem anatomopatologicznym znaleźć je można przede wszystkim w śliniankach, ale również i w wątrobie, płucach, nerkach, mózgu.

Epidemiologia. Wirus choroby wtrętowej daje liczne zakażenia o przebiegu subklinicznym mechanizm przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka ciągle nie jest wyjaśniony. Choroba wtrętowa z pełnym charakterystycznym zespołem objawów klinicznych stwierdzana jest wyłącznie lub prawie wyłącznie u noworodków i kilkutygodniowych niemowląt u tych najmniejszych dzieci nie notowano nigdy zakażeń bezobjawowych. Dzieci te ulegają zakażeniu drogą łożyskową w końcowym okresie ciąży. Śródłożyskowe zakażenie płodu spowodować może przedwczesny poród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *