Badanie zmienionych kapilarów

Rozpoznanie. U dzieci obraz cukrzycy jest zwykle charakterystyczny i rzadko zdarza się konieczność różnicowania. Hiperglikemia i glukozuria są w zasadzie patognomoniczne dla cukrzycy wykluczyć jednak należy zespół Cushinga i guz chromochłonny. Stwierdzenie cukru w moczu przy prawidłowym poziomie glukozy we krwi wymaga różnicowania z glukozurią nerikową, pentozurią, łagodną fruktozurią i galaktozemią. Śpiączka i kwasica cukrzycowa powinny być różnicowane z innymi śpiączkami i kwasicami (hipoglikemia, mocznica, zatrucie salicylanami, zapalenie mózgu, zatrucie ołowiem, wylew krwi do mózgu).

Powikłania. U właściwie prowadzonych dzieci z cukrzycą rzadko obserwuje się powikłania. Późne powikłania naczyniowe są jednak – mimo prawidłowego leczenia •- główną przyczyną śmiertelności cukrzyków, których choroba ujawniła się w dzieciństwie. Zmiany naczyniowe w cukrzycy obejmują miażdżycę tętniczek i tętnic oraz mikroangiopatię. Ta ostatnia jest najbardziej typowa dla cukrzycy, a stwierdzić ją można (np. przy biopsji nerki lub skóry) równocześnie z wystąpieniem objawów choroby.

Badanie zmienionych kapilarów w mikroskopie elektronowym wykazuje nieprawidłowe zgrubienia błony podstawnej i proliferację śródbłonka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *