Badania laboratoryjne

Warto pamiętać, że w okresie gorączkowym. „przedwysypkowym” mogą wystąpić na migdałkach nieznaczne naloty i że czasem na 1-2 dni przed typową wysypką odrową może pojawić się na skórze drobna, nietypowa wysypka może również w okresie przedwysypkowym wystąpić uporczywe krwawienie z nosa.

W okresie wysypkowym, zwłaszcza w pierwszym dniu wysypki, dziecko robi wrażenie ciężko chorego jest senne, apatyczne i często występują łagodne objawy zajęcia mózgowia (potwierdzone w 50% elektroencefalograficznie.). Z chwilą obniżenia się gorączki dziecko wchodzi w okres zdrowienia.

Badania laboratoryjne. We krwi obwodowej już w okresie wstępnym, a zwłaszcza w okresie wysypkowym, występuje leukopenia z limfopenią, czascm ma- łopłytkowość. Odczyn Biernackiego bywa raczej przyspieszony, choć nie jest to zjawisko stałe. W moczu występuje lekki białkomocz. W pobranym rozmazie ze śluzówki jamy ustnej czy migdałków w okresie przedwysypkowym odry stwierdza się obecność tzw. komórek olbrzymich, co pozwala na wczesne rozpoznanie odry.

Jedna odpowiedź na „Badania laboratoryjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *